Jubileuszowa Gala UNESCO

Nasza reprezentacja w składzie Andrzej angelo Lichnerowicz oraz Łukasz zenial Szałankiewicz została zaproszona na Obchody święta niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Zakopanem.

Jako ludzie głęboko zanurzeni w społeczności sztuki cyfrowej, uczestnictwo w festiwalu niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Zakopanem było dla mnie doświadczeniem otwierającym oczy. Świętowanie 20. rocznicy Konwencji UNESCO i 10. rocznicy Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podkreśliło tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane przez pokolenia. Demoscena, uznana za cyfrowe dziedzictwo polski, znalazła się w śród wielu, o wiele bardziej tradycyjnych, zjawisk kulturowych. Było nam niezwykle przyjemnie, będąc przyjętymi – w tym zacnym gronie – z ogromną ciekawością i życzliwością. Uhonorowanie demosceny wśród innych zjawisk pokazuje też ewoluującą naturę dziedzictwa kulturowego w epoce cyfrowej.

Festiwal rozpoczął się od dyskusji na temat zachowania ulotnych aspektów kultury, po których nastąpiła gala, podczas której uhonorowano osoby i praktyki przyczyniające się do ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wśród nich twórcy demosceny, tak jak my, mogli poczuć głębokie powiązanie z innymi formami tradycyjnych wyrazów, zdając sobie sprawę z uniwersalnej wartości zachowania naszej wspólnej pamięci kulturowej.

Wydarzeniu towarzyszyła też limitowana publikacja o każdej z wpisanych kultur. Naturalnie o demoscenie też było :)

To uznanie jest świadectwem wpływu demosceny i jej miejsca w szerszym kontekście dziedzictwa kulturowego. Łączy ona tradycyję rzemiosła z współczesną sztuką cyfrową, podkreślając znaczenie innowacji w ochronie kultury. Opuściliśmy Zakopane zdecydowanie zainspirowani.

KPD NEWS

Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu “Niematerialne – przekaż dalej”, oraz przy współpracy z wyśmienitym socjologiem dr. Patrykiem Wasiakiem, wydaliśmy album pt. “Polska Demoscena jako wspólnota. Nieformalne praktyki kontaktów polskiej demosceny”. (więcej...)

Twórczość naszej demosceny niniejszym należy do cyfrowego dziedzictwa polskiej kultury. A teraz zapnijcie pasy, bo będzie elegancko. Dzięki zaangażowaniu społeczności polskiej demosceny Komitet Kronika Polskiej Demosceny stworzył i złożył wniosek o wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Dziś dotarł do nas podpisany dokument. Wniosek został przyjęty. (więcej...)

W ten weekend odbyła się prelekcja Andrzeja “unjello” Lichnerowicza pt. “Demoscena: dziedzictwo cyfrowe UNESCO”. Stało się to na multiplatformowym demoparty, organizowanym przez polską demoscenę Xenium 2021. (więcej...)